HP 937 Black Original Ink Cartridge
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
HP 937 Black Original Ink Cartridge. Cartridge capacity: Standard Yield, Supply type: Single pack, Printing colours: Black, Quantity per pack: 1 pc(s), Black ink page yield: 1250 pages
Ideal for professional-quality printing with vibrant color and bold blacks.Count on professional-quality documents. Original HP Ink Cartridges provide impressive reliability for dependable performance and durable results.[1] Print with inks that produce business documents with vibrant colors and sharp black text.[2]
Specifications
| Manufacturer | HEWLETT-PACKARD |
|---|---|
| Product type | Ink Cartridges |
Technical details
| Box contents | 1 Cartridge |
|---|
Weight & dimensions
| Width | 114.8 mm |
|---|---|
| Depth | 23.9 mm |
| Height | 100.1 mm |
| Weight | 40 g |
Operational conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
Packaging data
| Package width | 114.8 mm |
|---|---|
| Package depth | 23.9 mm |
| Package height | 100.1 mm |
| Package weight | 50 g |
Brand-specific features
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 197192363287; (30A) 199764688019; (30B) 199764688026; (CE1) 196786147593; (LS1) 199764688057; (LS2) 199764688064; (LS3) 199764688071; (SE1) 196786147609 |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197192363287, 199764688019, 199764688026, 196786147593, 199764688057, 199764688064, 199764688071, 196786147609 |
Other features
| UNSPSC-code | 44103105 |
|---|
Features
| Type | Original |
|---|---|
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 937 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 9120e, 9125e, 9130e, 9135e, 9720, 9730, HP OFFICEJET 9122 ALL-IN-ONE SERIES, HP OFFICEJET PRO 9120 ALL-IN-ONE SERIES, HP OFFICEJET PRO 9122 ALL-IN-ONE SERIES, HP OFFICEJET PRO 9125 ALL-IN-ONE SERIES, HP OFFICEJET PRO 9128 ALL-IN-ONE SERIES, HP OfficeJet Pro 9110b Printer, HP OfficeJet Pro 9120b All-in-One Printer, HP OfficeJet Pro 9130 All-in-One Printer, HP OfficeJet Pro 9130b All-in-One Printer, HP OfficeJet Pro 9132 All-in-One Printer, HP OfficeJet Pro 9135 All-in-One Printer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 1250 pages |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Product colour | Black |
| HP segment | Premium Home |
Logistics data
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 288.2 kg |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm (40 x 48 x 52.5") |
| Pallet weight (imperial) | 288 kg (634.9 lbs) |