NETGEAR Nighthawk Tri-Band AX8 8-Stream AX6600 WiFi 6 Router (RAX70) wireless router Gigabit Ethernet Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz) Black
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
NETGEAR Nighthawk Tri-Band AX8 8-Stream AX6600 WiFi 6 Router (RAX70). WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax), WLAN data transfer rate (max): 6600 Mbit/s. Ethernet LAN interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Networking standards: IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n. Security algorithms: 128-bit AES. Product type: Tabletop router, Product colour: Black
Enjoy 8 streams of WiFi 6 for 4X more device capacity and more bandwidth for more streaming, gaming, and browsing for the whole family. With up to 1.2 + 4.8Gbps + 600Mbps of ultra-fast WiFi speeds, connect more devices than ever before reliably and simultaneously.
Specifications
| Manufacturer | NETGEAR |
|---|---|
| Product type | Wireless Routers |
System requirements
| Browser supported | Microsoft® Internet Explorer® 11 or higher, Microsoft Edge, Google Chrome™ 55 or higher, Firefox® 45 or higher, Safari® 10 or higher |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
Ports & interfaces
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
|---|---|
| USB port | Y |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Memory card slot(s) | N |
| DC-in jack | Y |
Weight & dimensions
| Width | 347 mm |
|---|---|
| Depth | 208 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 1.17 kg |
Power
| Power source type | DC |
|---|
Network
| Ethernet LAN | Y |
|---|---|
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n |
| USB sharing | Y |
Packaging data
| Package width | 251 mm |
|---|---|
| Package depth | 341 mm |
| Package height | 147 mm |
| Package weight | 2.13 kg |
Security
| Security algorithms | 128-bit AES |
|---|
Wireless LAN features
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz) |
|---|---|
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 6600 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1200 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 4800 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (third band) | 600 Mbit/s |
| Modulation | 256-QAM, 1024-QAM |
Management features
| Web-based management | Y |
|---|---|
| MU-MIMO technology | Y |
Packaging content
| Cables included | LAN (RJ-45) |
|---|---|
| AC adapter included | Y |
| Quick start guide | Y |
Antenna
| Antenna design | External |
|---|
Design
| Product type | Tabletop router |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Indication light | Y |
| On/off switch | Y |
Mobile network
| 3G | N |
|---|---|
| 4G | N |
| 5G | N |
Features
| Built-in processor | Y |
|---|---|
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Works with Amazon Alexa | Y |
| Works with the Google Assistant | Y |
Logistics data
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
|---|
WAN connection
| Ethernet WAN | Y |
|---|---|
| DSL WAN | N |
| SIM card slot | N |
| 3G/4G USB modem compatibility | N |
| WAN connection type | RJ-45 |