Netgear XS512EM Managed L2 10G Ethernet (100/1000/10000) Blue,Grey 1U
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Netgear XS512EM. Switch type: Managed, Switch layer: L2. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: 10G Ethernet (100/1000/10000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 12, Installed SFP+ modules quantity: 2. MAC address table: 32000 entries, Switching capacity: 240 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.1Q,IEEE 802.1p,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3ae,IEEE 802.3an,IEEE 802.3az,IEEE.... Power connector: DC-in jack. Rack mounting, Form factor: 1U, Energy Star certified
Unlock your Network Potential with 10-Gigabit/Multi-Gigabit 5-Speed Networking Switches Revolutionary 5-speed 10-Gigabit/Multi-Gigabit technology built in the NETGEAR multi-speed switches allows your devices to speed past the Gigabit barrier. With the growth of virtualization, flash Storage, 4K videos , video streaming and IP surveillance, SMB networks need to extend beyond 1 Gigabit barrier. The 10-Gigabit/Multi-Gigabit Smart Managed Plus series from NETGEAR presents the right solution for this requirement; delivering unprecedented 10-Gigabit/Multi-Gigabit bandwith at an affordable cost. Each port automatically detects which speed is needed by the connected device and provides the adequate speed. As opposed to regular 10-Gigabit switches that will only provide 1-Gigabit connectivity to any device that require less than 10-Gigabit, the XS512EM and XS724EM gives the exact speed required, no downgrade. Also, the new NETGEAR Multi-speed switch ports can be connected with regular Cat5E Ethernet cables, without the need to upgrade to Cat6/Cat6A wiring, therefore reducing wiring costs and hassle
Specifications
| Manufacturer | NETGEAR |
|---|---|
| Product type | Network Switch |
Ports & interfaces
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 12 |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Power connector | DC-in jack |
Weight & dimensions
| Width | 328 mm |
|---|---|
| Depth | 204 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 2.51 kg |
Power
| AC input voltage | 100 - 240 V |
|---|---|
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2 A |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Heat dissipation | 261.38 BTU/h |
Networking
| Networking standards | IEEE 802.1Q,IEEE 802.1p,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3ae,IEEE 802.3an,IEEE 802.3az,IEEE 802.3bz,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x,IEEE 802.3z |
|---|---|
| 10G support | Y |
| Broadcast storm control | Y |
Data transmission
| MAC address table | 32000 entries |
|---|---|
| Switching capacity | 240 Gbit/s |
| Store-and-forward | Y |
| Jumbo frames support | Y |
| Jumbo frames | 9000 |
Security
| DHCP client | Y |
|---|---|
| MAC address filtering | Y |
| IGMP snooping | Y |
Management features
| Switch type | Managed |
|---|---|
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | Y |
Design
| Rack mounting | Y |
|---|---|
| Product colour | Blue,Grey |
| Form factor | 1U |
| LED indicators | Y |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Energy Star certified | Y |
| Certification | 47 CFR FCC, ICES-003:2016, ANSI C63.4:2014, EN55032:2012+AC:2013, EN 55024:2010, EN 61000-3-2:2014, EN 6100-3-3:2013, AS/NZS CISPR 32:2013, VCCI-CISPR32:2016, CNS 13438, IEC 60950-1:2005(ed.2) + A1:2009 + A2:2013, UL 60950-1, EN 60950-1: 2006 + A11:2009 + A1:2010 + A12:2011 + A2:2013, IEC 60950-1:2005 (ed.2)+A1:2009+A2:2013, AS/NZS 60950.1:2015 CNS14336-1 |
Power over Ethernet (PoE)
| Power over Ethernet (PoE) | N |
|---|
Performance
| Packet buffer memory | 3 MB |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 1113477 h |
Virtual LAN features
| VLAN support | Y |
|---|---|
| Virtual LAN features | Port-based VLAN |
| Number of VLANs | 64 |