ROLINE Display Adapter USB Typ C - DP, ST/BU, 8K60, 0,13 m
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Schließen Sie an Ihr MacBook, Ultrabook, Notebook, Laptop oder PC mit USB-Typ-C-Anschluss einen Monitor oder Projektor mit DisplayPort-Schnittstelle an - mit einer maximalen Auflösung von bis zu 7680x4320 @60Hz.
- USB 3.1 Typ C zu DisplayPort Kabeladapter
- Dieser Adapter ermöglicht es Ihnen, Ihr Display auf einen DP-fähigen Monitor zu spiegeln oder zu erweitern
- Tragbares, kompaktes Design
- Kein Netzteil erforderlich
- Anschlüsse: DP-Buchse und Typ C Stecker
- Kabellänge: ca. 13 cm
Remark: Support of "Alternate Mode (DP Alt Mode)" required
Specifications
| Manufacturer | ROLINE |
|---|---|
| Product group | Adapter, Terminatoren, Konverter |
| Product type | USB-HDMI Adapter |
| Colour | black |
| Length | 0.13 m |
| Max. resolution | 7680 x 4320 @60Hz (8K, UHD-2) |
| Side 1 connection (PC) | Typ C Stecker |
| Side 2 connection (Peripherals) | DP Buchse |
| Side 1 Connector Type | USB Typ C (USB-C) |
| Side 1 Connector Gender | Männlich (Stecker) |
| Side 2 Connector Type | DisplayPort |
| Side 2 Connector Gender | Weiblich (Buchse) |
| Area of application | extern |
| Height of packaging (single piece) | 10 mm |
| Width of packaging (single piece) | 20 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 60 mm |
| Package weight (single piece) | 0.02 kg |