ROLINE Multifunctional CPU Mount, for Thin Clients, NUCs or Mini PCs
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Suitable for most thin clients, NUCs, or mini PCs – with this mount, you can securely position your CPU in a convenient and easily accessible location.
- Adjustable for device widths from 5 to 70 mm (0.2" - 2.8")
- Versatile installation options, e.g., using a VESA plate (VESA 75/100) on the back of a monitor or placed freely on a desk
- Sliding mechanism for easy adjustment
- Non-slip silicone pads protect both the work surface and the device from scratches and wear marks
- Material: Plastic, Steel
- Color: Black
- Dimensions: 196 x 109 x 106 mm
- Load Capacity: 3 kg
- Mounting material included
Specifications
| Manufacturer | ROLINE |
|---|---|
| Product group | Office furniture |
| Product type | CPU Holders |
| Colour | black |
| Scope of delivery | Mounting bracket, mounting screws, installation instructions |
| Maximum weight capacity | 3 kg |
| Fixing | schroef bevestiging |
| Material group | Plastic |
| Height | 196 mm |
| Width | 109 mm |
| Depth | 106 mm |
| Weight | 416 g |
| Height of packaging (single piece) | 50 mm |
| Width of packaging (single piece) | 120 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 200 mm |
| Package weight (single piece) | 0.4 kg |