ROLINE S/FTP (PiMF) Patch Cord, Cat.6 (Class E), PoE, red, 5 m
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Cat. 6 (Class E) S/FTP (PiMF) ROLINE PoE (Power over Ethernet) capable Patch Cord for networking connections between devices. Prepared shielded Twisted Pair cable with RJ-45 connectors on both ends. Durable due to moulded kink protection. Flexible cable, suitable for narrow bending. High quality plugs with gold plated contacts. Contact settings 1:1, in accordance with the EIA/TIA 568 standard. Construction: 4-pair stranded copper wire.
- Patch cable for networking connections between devices
- Suitable for PoE (Power over Ethernet)
- Bare copper wire with 26 AWG
- Prepared shielded (PiMF) Twisted Pair cable with RJ-45 connectors on both ends
- Durable due to moulded kink protection
- Flexible cable, suitable for narrow bending
- High quality plugs with gold plated contacts
- Contact settings 1:1, in accordance with the EIA/TIA 568 standard
- Construction: 4-pair stranded copper wire
For a structured cabling system we recommend to use the following components: ROLINE Cat.6 S/FTP Cable, Solid Wire, AWG23: 21.15.0890 (100 m), 21.15.0891 (300 m); ROLINE Cat.6 Flush Mount Wall Jack, shielded: 25.16.8492 (white), 25.16.8493 (ivory); ROLINE Cat.6 Surface Mount Wall Jack, shielded: 25.16.8392 (white), 25.16.8393 (ivory); ROLINE Cat.6 19" Patch Panel, 24 Ports, shielded: 26.11.0351 (light grey), 26.11.0361 (black); ROLINE Cat.6 S/FTP Patch Cord, grey, 5 m: 21.51.0835. Our in-house laboratory has tested this cable-plug combination, in a Channel of 100 meters, in compliance with Class E specifications.
Specifications
| Manufacturer | ROLINE |
|---|---|
| Product group | Twisted Pair Cable |
| Product type | S/FTP patch cord (PiMF) |
| Colour | red |
| Length | 5 m |
| Scope of delivery | Patch Cord |
| Shield type | S/FTP (PiMF) |
| Transfer quality | Cat6 / Class E |
| Impedance | 100 Ohm |
| Quantity of wires | 8 |
| Conductor cross section (AWG) | AWG 26 |
| Power over Ethernet (PoE) | yes |
| Inner conductor material | BC (Bare Copper) |
| Conductor type | Stranded |
| Crossed | no |
| Bend radius | 36 mm |
| Locking lever | no |
| Anti-kink sleeve | Moulded-on |
| Colour (Spout) | red |
| External cable diameter | 6.0 mm +/- 0.2 mm |
| Cable LSOH | no |
| Material (external cable mantle) | PVC |
| Side 1 Connector Type | RJ-45 |
| Side 1 Connector Gender | Male |
| Side 2 Connector Type | RJ-45 |
| Side 2 Connector Gender | Male |
| Connector Type RJ45 | Standard |
| Operating temperature min. | -10 °C |
| Operating temperature max. | 60 °C |
| Storage temperature min. | -20 °C |
| Storage temperature max. | 75 °C |
| Weight | 167 g |
| Height of packaging (single piece) | 30 mm |
| Width of packaging (single piece) | 100 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 100 mm |
| Package weight (single piece) | 0.18 kg |