ROLINE Type C - DP Cableadapter, M/F, 8K60
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Connect a monitor or projector with DP (DisplayPort) interface to your MacBook, Ultrabook, notebook/laptop or PC with USB Type C port - with a maximum resolution of up to 8K@60Hz (7680x4320@60Hz).
- Type-C to DP Cableadapter
- Connect your device with USB-C port to any DP display or projector
- This adapter allows you to mirror or extend your display to any DP-enabled TV or display
- No power adapter required
- Black ABS housing
- Connectors: DP Female and Type C Male
- Length: approx. 23 cm
Remark: Support of "Alternate Mode (DP Alt Mode)" required
Specifications
| Manufacturer | ROLINE |
|---|---|
| Product group | Adapters, Terminators, Converters |
| Product type | USB-HDMI Adapter |
| Colour | black |
| Length | 0.23 m |
| Scope of delivery | Cableadapter |
| Max. resolution | 7680 x 4320 @60Hz (8K, UHD-2) |
| Side 1 connection (PC) | Typ C Male |
| Side 2 connection (Peripherals) | DP Female |
| Side 1 Connector Type | USB Type C (USB-C) |
| Side 1 Connector Gender | Male |
| Side 2 Connector Type | DisplayPort |
| Side 2 Connector Gender | Female |
| Area of application | External |
| Material | ABS and PVC |
| Weight | 17 g |
| Height of packaging (single piece) | 10 mm |
| Width of packaging (single piece) | 20 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 60 mm |
| Package weight (single piece) | 0.02 kg |