TP-Link VIGI C540-W V1 Turret IP security camera Indoor & outdoor 2560 x 1440 pixels Ceiling/wall
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
TP-Link VIGI C540-W V1. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor & outdoor, Connectivity technology: Wired & Wireless. Mounting type: Ceiling/wall, Product colour: Black, White, Form factor: Turret. Lens viewing angle, horizontal: 79°, Lens viewing angle, vertical: 43°, Lens viewing angle, diagonal: 93°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 3 mm (1 / 3"). Lens diameter: 4 mm
Powerful Pan Tilt
Cover every corner flexibly with VIGI’s Pan Tilt camera. Customized patrol routes and auto tracking provide more intelligent options to monitor key areas and improve the security within your property.
Outdoor Wi-Fi Connection, Simple Wiring
Just power up your camera, then the transmission starts by its 2×2 MIMO antennas. Waterproof hardware protects stable performance in outdoor scenarios.
Clarity and Colors, All in One
Monitor 24-hour clear and colorful details even in pitch dark night. VIGI Full-Color camera provides maximum 4MP resolutions and ensures colorful monitoring with its large-aperture lens, high-sensitivity sensor, and attached supplemental lights.
We keep an eye on your business.
Smart Detection
Receive notifications and check feeds when someone crosses a boundary, enters an area you've set, or obstructs the camera.
Active Defense
Warn potential intruders instantly with sound and light when abnormal events are detected.
Every Event is Under Your Control.
VIGI camera intelligently detects activities, informs you instantly, and responds automatically by smart detection and two-way audio.
Smart IR
Keeps objects from being under-rendered when far away or overexposed when close to the camera at night.
Wide Dynamic Range
Adjusts for lighting contrast to minimize shadowing effects and renders images true to life.
3D DNR
Removes abnormal pixelation to provide clearer video and eliminate distortion.
More compression. More savings. Same quality.
Without using any extra bandwidth, your cameras transmit compressed crystal-clear video to save disk space, ease network loads, and reduce monitoring costs without sacrificing image quality.
Flexible Management and Storage
Take full control over your security via four management methods: the web UI, NVR UI, VIGI app, and VIGI Security Manger. Local storage is available for each method, as well as on-board storage with an SD card slot (up to 256 GB).
Specifications
| Manufacturer | TP-LINK TECHNOLOGIES |
|---|---|
| Product type | Security Cameras |
Technical details
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
|---|
Audio
| Built-in speaker(s) | Y |
|---|---|
| Built-in microphone | Y |
Ports & interfaces
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
|---|
Lens system
| Number of lenses | 1 |
|---|---|
| Zoom capability | Y |
| Lens diameter | 4 mm |
Weight & dimensions
| Width | 120 mm |
|---|---|
| Depth | 172 mm |
| Height | 198 mm |
Power
| Power source type | PoE |
|---|---|
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 14 W |
| DC output voltage | 12 |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
|---|
Network
| Ethernet LAN | Y |
|---|---|
| Wi-Fi | Y |
| Bluetooth | N |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, DHCP, DNS, RTSP, NTP, UPnP UDP, SSL/TLS |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Live view | Y |
| Number of simultaneous live view channels | 3 channels |
Video
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
|---|---|
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.264, H.264+, H.265, H.265+ |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240, 352 x 288, 640 x 480 (VGA), 1920 x 1080 (HD 1080), 2048 x 1280, 2304 x 1296, 2560 x 1440 |
| Frame rate | 30 fps |
| Video streaming | Y |
| Noise reduction | Y |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Mirror, Saturation, Sharpness |
| Privacy masking | Y |
| Bit rate | 256 Kbps - 4 Mbps |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | Y |
Storage
| Built-in HDD | N |
|---|---|
| Card reader integrated | Y |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 256 GB |
Security
| Password protection | Y |
|---|---|
| IP address filtering | Y |
| Security algorithms | WPA, WPA2-PSK |
| HTTPS encryption | Y |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection |
| Mirror | Y |
| Digest authentication | Y |
Image sensor
| Sensor type | CMOS |
|---|---|
| Optical sensor size | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
Management features
| Reset button | Y |
|---|---|
| Behavior analysis | Intrusion detection, Line crossing detection |
Camera
| Camera pan control | Y |
|---|---|
| Camera tilt control | Y |
| Lens viewing angle, horizontal | 79° |
| Lens viewing angle, vertical | 43° |
| Lens viewing angle, diagonal | 93° |
| Tilt angle range | 0 - 120° |
| Pan range | 0 - 350° |
Packaging content
| Number of cameras | 1 |
|---|---|
| Mounting kit | Y |
Design
| Mounting type | Ceiling/wall |
|---|---|
| Product colour | Black, White |
| Form factor | Turret |
| Housing material | Plastic |
| International Protection (IP) code | IP66 |
Night vision
| Night vision | Y |
|---|---|
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
Performance
| Type | IP security camera |
|---|---|
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Certification | RCM, BSMI, VCCI, NCC, JRF, KC |
Features
| Basic event | Motion Detection, Camera Tampering Detection, Exception |
|---|