Transcend 64GB 2.5" PATA MLC 64GB 2.5" Parallel ATA
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Transcend 64GB 2.5" PATA MLC. Solid-state drive capacity: 64 GB. SSD form factor: 2.5". Solid-state drive interface: Parallel ATA, Read speed: 114.7 MB/s, Write speed: 63.92 MB/s
Transcend’s 2.5” PATA SSDs support high-speed UDMA Mode 6, and offer installation flexibility for desktops, laptops or portable devices built around the 2.5" PATA (IDE) storage device standard. When replacing a traditional 2.5" IDE HDD with an SSD to enhance overall system performance, lndustrial-grade 2.5” PATA SSDs are the optimal choice. - Fully compatible with the PATA interface standard - Advanced Global Wear-Leveling and Block Management ensure long-term reliability - Advanced Power Shield prevents data loss in the event of a sudden power outage - Three-year Limited Warranty**
Specifications
| Manufacturer | TRANSCEND INFORMATION |
|---|---|
| Product type | Internal Solid State Drives |
| Storage capacity | 64 GB |
| Hard disk size | 2.5" |
Weight & dimensions
| Width | 69.8 mm |
|---|---|
| Depth | 100.3 mm |
| Height | 7.4 mm |
Power
| Operating voltage | 5 V |
|---|
Technical details
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 20 G |
Software
| Windows operating systems supported | Y |
|---|---|
| Linux operating systems supported | Y |
Other features
| Internal | Y |
|---|---|
| Device connectivity | Wired |
Design
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Colour of product | Black |
| Certification | RoHS |
Performance
| Solid-state drive capacity | 64 GB |
|---|---|
| Solid-state drive interface | Parallel ATA |
| Read speed | 114.7 MB/s |
| Write speed | 63.92 MB/s |
| Memory type | MLC |
| S.M.A.R.T. support | Y |
| ECC | Y |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |