Transcend HSD372M Half-slim 16 GB Serial ATA III MLC NAND
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Transcend HSD372M. SSD capacity: 16 GB, SSD form factor: Half-slim, Read speed: 530 MB/s, Write speed: 200 MB/s, Data transfer rate: 6 Gbit/s
Equipped with the SATA III 6Gb/s interface and a powerful controller, Transcend's HSD372M Half-Slim SSDs deliver outstanding transfer speeds in a compact form factor. Following the MO-297 standard set by JEDEC, SATA III 6Gb/s half-slim SSD modules undergo extensive reliability testing to ensure the utmost quality and performance, best suited to read-heavy applications and space-limited mobile devices such as industrial control systems, medical equipment, mobile devices, and POS terminals.Transcend also offers the HSD372I with wide temperature (-40℃ ~ 85℃) capabilities to ensure sustained functionality, enhanced endurance and optimal reliability in mission-critical applications.
Specifications
| Manufacturer | TRANSCEND INFORMATION |
|---|---|
| Product type | Internal Solid State Drives |
| Storage capacity | 16 GB |
| Hard disk size | Half-slim |
Technical details
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
|---|
Weight & dimensions
| Width | 54 mm |
|---|---|
| Depth | 39.8 mm |
| Height | 4 mm |
| Weight | 9 g |
Power
| Operating voltage | 5 V |
|---|---|
| Power consumption (average) | 1.85 W |
| Power consumption (sleep) | 0.38 W |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating vibration | 20 G |
| Operating shock | 1500 G |
Features
| SSD form factor | Half-slim |
|---|---|
| SSD capacity | 16 GB |
| Interface | Serial ATA III |
| Memory type | MLC NAND |
| NVMe | N |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Read speed | 530 MB/s |
| Write speed | 200 MB/s |
| Random read (4KB) | 70000 IOPS |
| Random write (4KB) | 50000 IOPS |
| DevSlp (device sleep) support | Y |
| S.M.A.R.T. support | Y |
| TRIM support | Y |
| ECC | Y |
| Native Command Queuing (NCQ) | Y |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| TBW rating | 360 |
| SSD usage tag | Embedded |
| Certification | FCC, BSMI, UKCA |