Transcend MSA372M mSATA 32 GB Serial ATA III MLC NAND
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Transcend MSA372M. SSD capacity: 32 GB, SSD form factor: mSATA, Read speed: 550 MB/s, Write speed: 450 MB/s, Data transfer rate: 6 Gbit/s, Component for: PC/notebook
Supporting the Serial ATA interface and built around a powerful controller, Transcend's SATA III 6Gb/s MSA372M mSATA SSD delivers blazing-fast performance, and long-term reliability. The compact mSATA form factor is just one-eighth the size of a standard 2.5" SSD, making it perfect for use in space-constricted portable devices such as Ultrabooks, tablet PCs, and slim servers.Transcend also offers the MSA372I with wide temperature (-40℃ ~ 85℃) capabilities to ensure sustained functionality, enhanced endurance and optimal reliability in mission-critical applications.
Specifications
| Manufacturer | TRANSCEND INFORMATION |
|---|---|
| Product type | Internal Solid State Drives |
| Storage capacity | 32 GB |
| Hard disk size | mSATA |
Technical details
| Sustainability certificates | CE |
|---|
Weight & dimensions
| Width | 50.8 mm |
|---|---|
| Depth | 29.9 mm |
| Height | 4.85 mm |
| Weight | 8 g |
Power
| Operating voltage | 3.3 V |
|---|---|
| Power consumption (average) | 2.64 W |
| Power consumption (sleep) | 0.4 W |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating vibration | 20 G |
| Operating shock | 1500 G |
Features
| SSD form factor | mSATA |
|---|---|
| SSD capacity | 32 GB |
| Interface | Serial ATA III |
| Memory type | MLC NAND |
| NVMe | N |
| Component for | PC/notebook |
| Hardware encryption | Y |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 450 MB/s |
| Random read (4KB) | 70000 IOPS |
| Random write (4KB) | 70000 IOPS |
| DevSlp (device sleep) support | Y |
| S.M.A.R.T. support | Y |
| TRIM support | Y |
| ECC | Y |
| JEDEC standard | Y |
| Native Command Queuing (NCQ) | Y |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| TBW rating | 2360 |
| Certification | FCC/BSMI/UKCA |