Transcend TS120GSSD220S internal solid state drive 120 GB Serial ATA III 2.5"
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Transcend TS120GSSD220S. Solid-state drive capacity: 120 GB. SSD form factor: 2.5". Solid-state drive interface: Serial ATA III
Specifications
| Manufacturer | TRANSCEND INFORMATION |
|---|---|
| Product type | Internal Solid State Drives |
| Storage capacity | 120 GB |
| Hard disk size | 2.5" |
Weight & dimensions
| Width | 69.8 mm |
|---|---|
| Depth | 100 mm |
| Height | 6.8 mm |
| Weight | 58 g |
Power
| Operating voltage | 5 V |
|---|
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
|---|
Design
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Certification | CE, FCC, BSMI |
Performance
| Solid-state drive capacity | 120 GB |
|---|---|
| Solid-state drive interface | Serial ATA III |