Transcend TS3200HSB-16G memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MHz
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Transcend TS3200HSB-16G. Component for: Notebook, Internal memory: 16 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 16 GB, Internal memory type: DDR4, Memory clock speed: 3200 MHz, Memory form factor: 260-pin SO-DIMM, CAS latency: 22
Transcend DDR4 DRAM Modules feature transfer speeds as high as 3200 Mbps that boost your work efficiency. DDR4 module comes in the regular form factor as well as in small outlines to accommodate different motherboard form factor requirements. All modules are engineered with the finest chips available, and stringently tested to ensure reliability and compatibility across platforms.
Specifications
| Manufacturer | TRANSCEND INFORMATION |
|---|---|
| Product type | Memory Modules |
| Storage capacity | 16 GB |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
|---|
Features
| Internal memory | 16 GB |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Component for | Notebook |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| CAS latency | 22 |
| Memory ranking | 2 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Module configuration | 1024M x 8 |
| Cooling type | Heatsink |
Logistics data
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
|---|