Transcend TS64GUSDXC10 memory card 64 GB MicroSDXC Class 10 UHS-I
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Transcend TS64GUSDXC10. Capacity: 64 GB, Flash card type: MicroSDXC, Flash memory class: Class 10, Internal memory type: UHS-I
Today's advanced smartphones and tablets are fast and powerful, with memory-hungry Apps and Full-HD recording capabilities that perform best with high-speed storage media. Transcend's Premium series microSDXC/SDHC Class 10 cards offer extra storage capacity with superior read/write speeds that keep pace with your mobile lifestyle. Features - Fully compliant with the SD 3.0 standard - Class 10 speed rating guarantees fast and reliable write performance - Built-in Error Correcting Code (ECC) to detect and correct transfer errors - Exclusive RecoveRx photo recovery software
Specifications
| Manufacturer | TRANSCEND INFORMATION |
|---|---|
| Product type | Memory Cards |
| Storage capacity | 64 GB |
Memory
| Capacity | 64 GB |
|---|---|
| Flash card type | MicroSDXC |
| Flash memory class | Class 10 |
| Internal memory type | UHS-I |
Weight & dimensions
| Width | 11 mm |
|---|---|
| Depth | 1 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 0.4 g |
Power
| Memory voltage | 3.6,2.7 V |
|---|
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
|---|
Packaging data
| Memory adapter included | SD |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Design
| Protection features | Shock resistant,Static proof,Temperature proof,Water resistant,X-ray-proof |
|---|---|
| Waterproof up to | 1 m |
Performance
| International Protection (IP) code | IPX7 |
|---|