VALUE Dockingstation Type C, 1x HDMI 4K30, 1x VGA 1080p, 1x Gigabit Ethernet, 3x USB 3.2 Gen1 (A), 1x USB 2.0 (C), 1x SD/TF, 1x Audio, 1x Type C PD (Power Delivery)
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Connect your Macbook, Ultrabook, Notebook/Laptop or PC with USB Type C interface to HDMI (3840x2160@30Hz) or VGA (1080p) displays/monitor or projectors. Also, you can connect USB devices to the additional 4 USB Ports (3x A, 1x C), while charging your device simultaneously over the Type C PD port!
- Connect your device with USB Type C port to a HDMI or VGA display/monitor or projector
- 1x HDMI (3840x2160 @30Hz) and 1x VGA (1920x1080 @60Hz)
- 1x Gigabit Ethernet (GbE - 1000MBit/s)
- 3x USB-A 3.2 Gen 1 (5Gbit/s) + 1x USB-C 2.0 (480Mbit/s)
- SD/Micro SD (TF) Card Reader (cannot be supported at the same time)
- 1x 3.5mm Audio Out
- USB Type C PD (Power Delivery) up to 100 Watts
- No power adapter required
Remark: Support of "Alternate Mode (DP Alt Mode)" required
Note: According to the current specifications of USB.org we have adapted the technical data of our USB 3 products. The new designation for the already known USB specifications has been changed to USB 3.2 Gen 1 (formerly USB 3.0 / USB 3.1 Gen 1) and USB 3.2 Gen 2 (formerly USB 3.1 / USB 3.1 Gen 2).
Specifications
| Manufacturer | VALUE |
|---|---|
| Product group | Adapters, Terminators, Converters |
| Product type | Notebook-Docking-Station |
| Colour | grey |
| Length | 0.1 m |
| Scope of delivery | Docking Station |
| Max. resolution | 3840 x 2160 @30Hz (4K, Full HD) |
| Side 1 connection (PC) | USB Type C |
| Side 2 connection (Peripherals) | 1x HDMI 4K30, 1x VGA 1080p, 1x Gigabit Ethernet, 3x USB 3.2 Gen1 (A), 1x USB 2.0 (C), 1x SD/MicroSD (TF), 1x Audio Out, 1x Type C PD (Power Delivery) |
| Side 1 Connector Type | USB Type C (USB-C) |
| Side 1 Connector Gender | Male |
| Side 2 Connector Type |
|
| Side 2 Connector Gender | Female |
| Area of application | External |
| Dimensions (HxWxD) | 17 x 56 x 119 mm |
| Technical particularity | Power Delivery Function (100W) |
| Height | 17 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 119 mm |
| Weight | 91 g |
| Height of packaging (single piece) | 10 mm |
| Width of packaging (single piece) | 120 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 170 mm |
| Package weight (single piece) | 0.1 kg |