VALUE Dockingstation USB-C, HDMI/DP 4K60, Gigabit Ethernet, USB-A, USB-C, PD, SD/microSD, Audio
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Connect your Macbook, Ultrabook, Notebook/Laptop or PC with USB Type C interface to HDMI or DP displays/monitor or projectors (with a maximum resolution of up to 3840x2160@60Hz). Also, you can connect USB devices to the additional USB Type A Ports, while charging your device simultaneously over the Type C PD port!
- This docking station allows you to mirror or extend your display to your HDMI or DisplayPort monitor/display or projector
- 2x HDMI, 1x DisplayPort (max. resolution: 3840x2160 @60Hz)
- 1x Gigabit Ethernet (GbE - 1000MBit/s)
- 1x C USB 3.2 Gen2 (10G) + 1x C USB 3.2 Gen1 (5G) + 2x A USB 3.2 Gen2 (10G) + 1x A USB 3.2 Gen1 (5G) + 2x A USB 2.0 (480Mbit/s)
- USB Type C PD (Power Delivery) up to 100 Watts
- 1x SD/TF Card Reader
- 1x 3.5mm Audio Out
- Full metal construction, ensuring effective heat dissipation
- Comes with stand and detachable magnetic base, supporting 360° horizontal rotation for enhanced adaptability in various application environments.
Remark: Support of "Alternate Mode (DP Alt Mode)" required
Note: According to the current specifications of USB.org we have adapted the technical data of our USB 3 products. The new designation for the already known USB specifications has been changed to USB 3.2 Gen 1 (formerly USB 3.0 / USB 3.1 Gen 1) and USB 3.2 Gen 2 (formerly USB 3.1 / USB 3.1 Gen 2).
Specifications
| Manufacturer | VALUE |
|---|---|
| Product group | Adapters, Terminators, Converters |
| Product type | Notebook-Docking-Station |
| Colour | grey |
| Length | 0.1 m |
| Scope of delivery | Docking station, USB-C Host Cable, User Manual |
| Transfer quality | USB 3.2 Gen 2 SuperSpeed 10 Gbit/s (USB 3.1 Gen 2, USB 3.1) |
| Max. resolution | 3840 x 2160 @60Hz (4K, UHD-1) |
| Side 1 connection (PC) | USB Type C |
| Side 2 connection (Peripherals) | 2x HDMI, 1x DisplayPort, USB (5x A and 2x C), 1x USB-C PD (Power Delivery), 1x RJ-45 (GbE), 1x SD/TF Card Reader, 1x 3.5mm Audio Out |
| Side 1 Connector Type | USB Type C (USB-C) |
| Side 1 Connector Gender | Male |
| Side 2 Connector Type |
|
| Side 2 Connector Gender | Female |
| Area of application | External |
| Dimensions (HxWxD) | 126 x 42 x 122 mm |
| Technical particularity | Power Delivery Function (100W) |
| Height | 126 mm |
| Width | 42 mm |
| Depth | 122 mm |
| Weight | 555 g |
| Height of packaging (single piece) | 60 mm |
| Width of packaging (single piece) | 160 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 200 mm |
| Package weight (single piece) | 0.35 kg |