VALUE USB Hub, 4x USB-A Ports (3x USB 2.0 + 1x USB 3.2 Gen1), Type A+C host connection cable
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
With this Metal USB Hub, you can connect up to four USB devices (3x USB 2.0 and 1x USB 3.2 Gen1 / USB 3.0) to the USB Type-A or USB Type-C port of your PC or Laptop/Notebook.
- Four USB Type A ports for connecting peripheral devices
- USB Type A or USB Type C host connection possible
- 3x USB 2.0 and 1 x USB 3.2 Gen1 / USB 3.0
- Backwards compatible with USB 1.1
- Metal housing
- No power adapter required
- Plug & Play - no driver installation required
- USB cable for host connection, optionally with USB Type A or USB Type C plug
Note: According to the current specifications of USB.org we have adapted the technical data of our USB 3 products. The new designation for the already known USB specifications has been changed to USB 3.2 Gen 1 (formerly USB 3.0 / USB 3.1 Gen 1) and USB 3.2 Gen 2 (formerly USB 3.1 / USB 3.1 Gen 2).
Specifications
| Manufacturer | VALUE |
|---|---|
| Product group | Hubs |
| Product type | USB Hub |
| Colour | grey |
| Length | 0.1 m |
| Scope of delivery | USB Hub and USB Type A+C host connection cable |
| PC connection | 1x USB Type C or 1x USB Type A |
| Device connection | 4x USB Type A |
| Transfer quality | USB 3.2 Gen 1 SuperSpeed 5 Gbit/s (USB 3.1 Gen 1, USB 3.0) |
| Side 1 Connector Type | USB Type C (USB-C) |
| Side 1 Connector Gender | Male |
| Side 2 Connector Type |
|
| Side 2 Connector Gender | Female |
| Quantity of ports | 4 |
| Area of application | External |
| Material (casing) | Metal |
| Dimensions (HxWxD) | 10 x 27 x 95 mm |
| Power supply unit required | no |
| Height | 10 mm |
| Width | 27 mm |
| Depth | 95 mm |
| Weight | 35 g |
| Height of packaging (single piece) | 20 mm |
| Width of packaging (single piece) | 80 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 170 mm |
| Package weight (single piece) | 0.1 kg |