XILENCE XF141 Performance C Case Fan XPF92.B.PWM 92 mm, black
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
The Xilence Performance C PWM fan series combines efficient cooling performance with intelligent speed control and excellent value for money.
Thanks to the PWM function, the fan speed can be customised to achieve the perfect balance between performance and noise levels to suit your personal preferences. The fluid-dynamic bearing fans ensure quiet, low-vibration operation and a long service life of up to 50,000 hours (MTBF)*. The airflow-optimised blades enable high airflow with low noise levels. The fan is ideal for a wide variety of PC cases and cooling requirements.- PWM function for individually adjustable speed control
- Fluid-dynamic bearing fan design for quiet and long-lasting operation
- Airflow-optimised rotor blades for efficient cooling performance
- Low noise levels combined with high performance
Specifications
| Manufacturer | XILENCE |
|---|---|
| Product group | Cooler/Fan |
| Product type | Housing fan |
| Colour | black |
| Scope of delivery | 1 fan |
| Connector Type | Molex 4-pin (BIG) |
| Fan bearing type | liquid-damped |
| Dimensions (HxWxD) | 92 x 92 x 25 mm |
| Fan rotational speed | 900-1.900 RPM ± 10% |
| Fan performance | 32.1CFM |
| Noise level spinning (max.) | 22 dB (A) |
| Height | 25 mm |
| Width | 92 mm |
| Depth | 92 mm |
| Weight | 70 g |
| Height of packaging (single piece) | 50 mm |
| Width of packaging (single piece) | 110 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 150 mm |
| Package weight (single piece) | 0.096 kg |