CHERRY KC 6000 Slim USB QWERTY UK English Black
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
CHERRY KC 6000 Slim. Keyboard form factor: Standard, Keyboard style: Straight, Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard layout: QWERTY. Cable length: 1.8 m. Recommended usage: Universal. Colour of product: Black
Ultra-flat designer keyboard The CHERRY KC 6000 SLIM keyboard impresses with itsprecise scissor mechanism, compact dimensions and state-of-the-art design. A sturdy keyboard with an integrated metal plate, it is a particularly attractive addition to the desk of the style-conscious user. - Exceptionally compact, slim housing - High-quality scissor mechanism for perfect keystroke - Status LEDs for the CAPS LOCK, NUM and SCROLL keys - 6 practical additional keys - Sturdy construction with integrated metal plate
Specifications
| Manufacturer | CHERRY |
|---|---|
| Product type | Keyboards |
Weight & dimensions
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 440 x 130 x 15 mm |
|---|---|
| Keyboard weight | 660 g |
Power
| Power source type | USB |
|---|---|
| Power consumption | 45 mA |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
Keyboard
| Device interface | USB |
|---|---|
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired |
| Purpose | Universal |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | N |
| USB hub | N |
| Fingerprint reader | N |
| Wrist rest | N |
| Numeric keypad | Y |
| Windows keys | Y |
| Keys operating life | 10 million characters |
| Full-size keyboard | Y |
Packaging data
| Package width | 453 mm |
|---|---|
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 875 g |
Ergonomics
| Cable length | 1.8 m |
|---|
Design
| Colour of product | Black |
|---|---|
| Surface coloration | Monotone |
Mouse
| Mouse included | N |
|---|
Logistics data
| Quantity per pallet | 20 pc(s) |
|---|---|
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |