HP 771 775-ml Magenta DesignJet ink cartridge 1 pc(s) Original
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
HP 771 775-ml Magenta DesignJet Ink Cartridge. Colour ink type: Pigment-based ink, Printing colours: Magenta, Quantity per pack: 1 pc(s)
Deliver the quality that's expected and meet fast turnaround times—even for top photo-quality applications. HP Vivid Photo Inks help you respond quickly by providing quality, speed, and easy, hassle-free printing.
Specifications
| Manufacturer | HEWLETT-PACKARD |
|---|---|
| Product type | Ink Cartridges |
Technical details
| Maximum number of stacking cartons | 5 pc(s) |
|---|
Weight & dimensions
| Width | 324 mm |
|---|---|
| Depth | 120 mm |
| Height | 64 mm |
| Weight | 1 kg |
| Package width | 324 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 1.09 kg |
Operational conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
Other features
| Package dimensions (WxDxH) | 324 x 120 x 64 mm |
|---|---|
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1220 x 1016 x 1680 mm |
| Stacking number for pallet | 5 pc(s) |
| Print head nozzles | 2112 |
| Retail only | N |
Features
| Type | Original |
|---|---|
| Printing colours | Magenta |
| Compatibility | HP DesignJet Z6200, Z6610, Z6810 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP segment | Enterprise |
| Print head swath | 2.22 cm (0.875") |
Logistics data
| Products per pallet | 600 pc(s) |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet gross weight | 706.96 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 11.54 g |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 11.5 kg (25.4 lbs) |