ROLINE Multifunctional Thin Client CPU Mount
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Save space by mounting your thin client to the rear of the monitor using the VESA plate!
- Multifunctional Thin Client CPU Mount, which allows users to place their CPU in a convenient and easily accessible location
- Suitable for a lot of types of thin clients and small cpus
- Adjustable width of 5-70mm (0.2" - 2.8") allows the mount to be sized to the thickness of various CPUs
- Versatile installation which includes mounting directly to the rear of the monitor using the VESA plate or freestanding on a desk or surface
- Installation: VESA Compatible / Freestanding
- Simple design
- Organizational tool for home or office
- Maximum weight should not exceed 3 kg
Material: Plastic, Steel
Color: Black
Dimensions: 196 x 109 x 106mm
Load Capacity: 3 kg
Width Range: 5 - 70mm (0.2"-2.8")
Specifications
| Manufacturer | ROLINE |
|---|---|
| Product group | Office furniture |
| Product type | CPU Holders |
| Colour | black |
| Scope of delivery | Halterung, Befestigungsschrauben, Installationsanweisung |
| Maximum weight capacity | 3 kg |
| Fixing | Schraubbefestigung |
| Inclinable | no |
| Height adjustable | no |
| Rotatable | no |
| Material group | metal |
| Height of packaging (single piece) | 50 mm |
| Width of packaging (single piece) | 120 mm |
| Depth of packaging (single piece) | 200 mm |
| Package weight (single piece) | 0.4 kg |