Transcend microSD Flash Card 2GB
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
Transcend microSD Flash Card 2GB. Capacity: 2 GB, Flash card type: MicroSD, Internal memory type: NAND, Read speed: 20 MB/s, Write speed: 13 MB/s. Product colour: Black
The ideal choice for small form factor devices with high performance demands, Transcend's Standard microSD cards are specifically designed for use in digital cameras, DV recorders, mobile phones, and other small devices. To ensure reliability and endurance, these microSD cards are manufactured using brand-name MLC NAND Flash chips and undergo extensive reliability testing at all stages of production.
Specifications
| Manufacturer | TRANSCEND INFORMATION |
|---|---|
| Product type | Memory Cards |
| Storage capacity | 2 GB |
Memory
| Capacity | 2 GB |
|---|---|
| Flash card type | MicroSD |
| Read speed | 20 MB/s |
| Write speed | 13 MB/s |
| Internal memory type | NAND |
Weight & dimensions
| Width | 11 mm |
|---|---|
| Depth | 1 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 0.4 g |
Power
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
|---|
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
Packaging data
| Memory adapter included | SD |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
Features
| Product colour | Black |
|---|---|
| Certification | CE/FCC |