CHERRY DC 2000
Please log in to see our prices and to be able to order. Delivery only to industry, trade, crafts, public institutions, authorities and comparable institutions. No sale to private individuals!
LoginDescription
CHERRY DC 2000. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard layout: QWERTZ, Keyboard number of keys: 109. Cable length: 1.8 m. Recommended usage: Home/Office. Product colour: Black. Mouse included
The CHERRY DC 2000 brings together what belongs together. It connects people perfectly with their computers. Mouse and keyboard complement one another to create an efficient tool for the desk. For use, day after day, in the office and at home. It's your personal assistant making everyday work easier. Reliable, accurate, stylish. Great to handle, very hard-wearing and precise – even at those really stressful times.
Specifications
| Manufacturer | CHERRY |
|---|---|
| Product type | Keyboards |
System requirements
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
|---|
Weight & dimensions
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 458 x 170 x 20 mm |
|---|---|
| Keyboard weight | 530 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 109 x 62 x 37 mm |
| Mouse weight | 118 g |
Power
| Power source type | USB |
|---|---|
| Power consumption | 50 mA |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
Keyboard
| Recommended usage | Home/Office |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard language | Hungarian |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Keycaps material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Keyboard number of keys | 109 |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Windows keys | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Number of hot keys | 4 |
Packaging data
| Package width | 546 mm |
|---|---|
| Package depth | 198 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 896 g |
Packaging content
| Number of products included | 2 pc(s) |
|---|---|
| Manual | Yes |
Design
| Backlight | No |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
Mouse
| Mouse included | Yes |
|---|---|
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Mouse cable length | 1.8 m |
Features
| USB connector type | USB Type-A |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
Sustainability
| Compliance certificates | CE, China RoHS, Federal Communications Commission (FCC), RCM, UKCA |
|---|